Video oglaševanje: Snemanje ali animacija?

V današnjem času stranke lahko dosežemo na nešteto načinov. Klasični mediji nam omogočijo le delček potencialnega dosega sporočila, za preostal del pa se je treba uzreti proti spletu. Ko se tako med gorami opcij končno odločimo za oglaševanje z video vsebino, se pred nami pojavi naslednje vprašanje: Bo video vsebina snemana ali animirana?

Kaj je sploh razlika?

Treba je vedeti, da odločitev med snemanim videom in animacijo vpliva tako na produkcijo kot tudi na uspešnost marketinga. Preden pade končna odločitev, je pametno, da se zastavijo naslednja vprašanja:

  • Kaj je naša ciljna skupina?
  • Se želimo s ciljno skupino povezati ali jo izobraževati?
  • Kako kompleksno je naše sporočilo?
  • Ali lahko svoj izdelek ali storitev brez večjih težav ali dodatnih stroškov prikažemo pred kamero?

Ciljna skupina nam da prvi vpogled v odločitev med videom in animacijo. Po vsej logiki so mlade generacije veliko bolj dovzetne za animacije, medtem ko starejše raje vidijo snemano vsebino. A generacijski preskoki čez leta počasi spreminjajo sliko. Še vedno velja, da je za zelo mlado občinstvo (in njihove starše) bolj učinkovita animacija, za staro pa snemana vsebina. Pri publiki med tema dvema ekstremoma (tu govorimo o starostni skupini med približno 20 in 50 let) pa naletimo na mnogo »sivih območij«, kjer imata obe vrsti promocije lahko zelo različne učinke od skupine do skupine.

Ko se želimo z gledalcem oziroma ciljno skupino povezati in jim pokazati človeško stran naše storitve ali podjetja ter se z njimi povezati na čustveni ravni, je video pametnejša odločitev. Tematike humanitarne pomoči, svetovanja, gostinstva ali kakršnekoli storitve, kjer je interakcija ključnega pomena, bodo požele pozitivnejši učinek.

Kadar je cilj gledalca izobraževati o bolj abstraktnih učinkih ali ga poučiti o določeni tematiki, je bolje izbrati animacijo.

Nekatere storitve je gledalcem težje razložiti. Kadar je npr. govora o finančnih, podatkovnih, spletnih (digitalnih) ali strokovnejših storitvah, je animacija veliko bolj učinkovita. Ker omogoča prikaz abstraktnejših tematik preko risb ali grafik, gledalec produkt ali storitev razume bolje, kot zgolj ob poslušanju nekoga, ki stoji pred kamero.

Seveda moramo pomisliti tudi na sam izdelek ali storitev, ki jo želimo predstaviti. Če govorimo o potrošniških izdelkih ali fizičnih storitvah, je možnost prikaza izdelka pred kamero enostavna, medtem ko je prikaz aplikacij ali storitev, kot je npr. programiranje spletnih strani, bistveno težji.

Kombinacija obeh opcij?

Seveda animacija in snemanje nista edini opciji; spletno oglaševanje in njegova vsebina sta namreč izredno prilagodljiva.

Lahko se recimo odločimo za sneman uvod in nato prehod v animirano obrazložitev, prikažemo animacijo spletne aplikacije znotraj snemanega telefona ali ekrana ali pa enostavno izpisujemo alineje in povzetke snemanega govorca ob njegovi strani.

Tako raznolike vrste oglaševanja običajno predstavijo obsežnejšo predpripravo in več produkcijskih ur, s tem pa tudi večjo ceno. A kljub temu v nekaterih primerih kombinacija snemanja in animacije neprimerljivo poveča kvaliteto končnega izdelka.

Večje predpriprave pri oglaševanju so potrebno zlo saj se z njim predstavljate celotnemu trgu.[/caption]

Kaj je torej najboljša odločitev?

Končnega odgovora na to vprašanje preprosto ni, lahko pa si pomagamo z zgornjimi povzetki. Ste se ves čas nagibali k eni od opcij? Verjetno bo prav ta opcija najboljša odločitev za vaš produkt. Kaj pa s finančnega vidika?

Za fizični izdelek ali storitev je preprost snemani video cenovno ugodnejši. Predstavljate vrtnarstvo? Zakaj ne bi posneli vaših vrtnarjev v akciji in pokazali njihovega trdega truda in ljubezni do rastlin? Želite prikazati le izdelek ali panogo? Ujemite v objektiv svojo delovno proizvodnjo ali izdelek v uporabi.

Za digitalne izdelke ali storitve je animiran video enostavnejša, a tudi dražja rešitev. Prikaz aplikacije ali digitalne storitve v snemanem videu je veliko zahtevnejša naloga. Pomisliti je treba na prostor in način snemanja predstavitve, poveča pa se tudi potreba po bolj karizmatičnih predstavnikih, ki bodo obrazložili tako abstraktno storitev.